İşletmenizdeki Kaçak Akım Cihazınızın Doğru Çalışıp Çalışmadığını Kolayca Nasıl Test Edersiniz?

Esra SARGIN-Elektrik Elektronik Mühendisi;

Kaçak akım koruma şalteri test cihazı, işletmenizdeki kaçak akım koruması yapan cihazların doğru çalışıp çalışmadığını kolayca kontrol eden bir test cihazıdır. İşletmenizde, evinizde herhangi bir elektrik prizine takılarak, sisteme faz iletkeni üzerinden gönderdiği kaçak akım ile kaçak akım şalterinin TS EN standartlarında yer alan kaçak akım eşik değerlerine göre açma ve açmama yapabildiğini ve şalterin ne kadar sürede açma yaptığını test eder.

Sigma Kaçak Akım Test Cihazı Nasıl Çalışır?

Sigma Elektrik kaçak akım test cihazı prize takılır. Sisteme faz iletkeni üzerinden kullanıcının belirlediği amperde (15-300mA arasında) kaçak akım sinyali gönderir. Cihaz kaçak akım sinyalini sisteme 350ms boyunca uygulayarak şalterin açıp açmadığını, şalter açtıysa ne kadar sürede açtığını LCD ekran üzerinde gösterir.

Açma ve Açmama Ne Anlama Gelir?

30mA kaçak akım korumasına sahip bir şalter için 15mA lik test sonucunda koruma yapması gereken şalterin açmaması, 15-30mA arasında hızlıca açması beklenir.300mA kaçak akım korumasına sahip şalter için 150mAe kadar uygulanan kaçak akım test değerlerinde koruma yapması gereken şalterin açmaması, 150mA sonrasında ise hızlıca açması beklenir.

Sigma Kaçak Akım Test Cihazı Nasıl Kullanılır?

Kaçak akım test cihazı prize takıldıktan sonra uygun kaçak akım test seviyesi, cihaz üzerinden manuel seçilerek, onay tuşuna basılır. Kaçak akım test cihazı, sisteme seçilen seviyede kaçak akım göndermiş olur ve koruma yapması gereken şalterin açma ve açmama testleri gerçekleştirilir.

Sigma Kaçak Akım Test Cihazı Neden Kullanılmalı?

Hatalı çalışan bir kaçak akım şalteri elektrikle temas sonucu yaralanmalara, ölümlere ve yangınlara sebep olabilir. Bu risklerin ortadan kaldırılmasında, kaçak akım şalterlerinizin doğru çalışıp çalışmadığın test etmek, çalışmayan kaçak akım şalterlerini yenisi ile değiştirmek önem arz eder. Evinizde, işyerinde kullanılan kaçak akım cihazlarını test etmek, Sigma kaçak akım koruma şalteri test cihazı ile oldukça kolaydır.

Kaçak akımın insan hayatı üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulduğunda, kaçak akım koruma şalterinin kullanılmaması veya arızalı ürünün kullanılmasına karşı hem maddi manevi hem de hukuki cezalar söz konusudur. Bu noktada güvenilir bir elektrik sistemi için, kaçak akım koruma şalteri test cihazı; iş güvenliği uzmanları, kontrol mühendisleri, tesisat denetleme mühendisleri, işletmelerdeki elektrik bakım ekibi, işletme sorumluları, sahada kontrol hizmeti veren kuruluşlar tarafından kullanılması önerilen bir cihazdır.

Author: Mustafa Fazlıoğlu

Mustafa FAZLIOĞLU;1990 yılı İ.T.Ü Elektrik Mühendisliği Mezunu. Mustafa FAZLIOĞLU 1990 yılından beridir Elektrik Mühendisliğinin yanısıra Teknik Medya’da faaliyet göstermektedir. www.elektrikhaber.com , www.mustafafazlioglu.com.tr, www.guneshaber.net, www.otomasyonhaber.net haber portalları bir Mustafa Fazlıoğlu yapımıdır......